Na dźwięk słów „ leczenie kanałowe” wielu z nas wzdryga się ze strachu. Ten rodzaj zabiegu dentystycznego kojarzy się nam z bólem i długim borowaniem. Nie należy jednak uciekać przed dentystą – jeśli leczenie kanałowe jest konieczne, najlepiej wykonać je jak najwcześniej. 

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym, jest jedynym sposobem leczenia ostrego, nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Wchodzi więc w grę, gdy zapalenie jest tak głębokie i rozległe, że nie można wyleczyć go zwykłymi metodami stomatologicznymi. Zabieg polega na oczyszczeniu kanału zęba z chorej miazgi i dokładnym zdezynfekowaniu oczyszczonego kanału.

Następnie, w celu zabezpieczenia zęba przed dostawaniem się do środka bakterii mogących wywoływać kolejne zapalenia, kanały wypełnia się specjalnym materiałem. Dla pacjenta jest nieprzyjemny, ponieważ podczas jego wykonywania dentysta musi bardzo dokładnie oczyścić głęboko osadzone kanały zęba. Robi się to za pomocą wierteł i narzędzi, których sam dźwięk jest dla niektórych nie do zniesienia. 

Wykonanie leczenia kanałowego jak najszybciej jest tak ważne, ponieważ nieleczone zapalenie tkanki może doprowadzić do przeniesienia się zapalenia na inne zęby a także do wywiązania się zapalenia dziąseł. Może też zdarzyć się, że leczenie kanałowe nie będzie możliwe z powodu niemożliwości dokładnego oczyszczenia kanałów. W takim wypadku lekarz stomatolog może zalecić usunięcie zęba. 

Leczenie kanałowe nie zawsze musi być tak przerażające jak się to wydaje. Zwykle przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, które w obecnym stanie stomatologii, przy podaniu odpowiedniej ilości środka znieczulającego, zupełnie znieczula jamę ustną. Niektóre gabinety mają również specjalną ofertę dla pacjentów cierpiących na tak zwaną dentofobię, czyli lęk przed dentystą. Takie osoby mogę poprosić o znieczulenie ogólne, czyli tak zwaną narkozę – podczas zabiegu będą wtedy nieprzytomne.

Możemy oczywiście zapobiec konieczności leczenia kanałowego. W większości wypadków wystarczy codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. O myciu zębów dwa razy dziennie chyba nikomu nie należy przypominać. Warto jednak zaopatrzyć się również w nić dentystyczną i płyny do płukania jamy ustnej. Poza tym nie zapominajmy o regularnych wizytach u dentysty.