Toksyna Botulinowa stosowana jest w medycynie od końca XVIII wieku. Może pobudzić mięśnie do pracy, a może je też sparaliżować. Choć nazywana jest jadem kiełbasianym, to ma więcej zalet niż minusów. Może pomóc w leczeniu migreny i jest szeroko stosowana w medycynie estetycznej. Co warto o niej wiedzieć? Tego dowiecie się poniżej.

Jak działa toksyna botulinowa?

Poraża mięśnie w całości lub w określonym miejscu. Jej sposób działania możemy sobie wyobrazić na przykładzie zmarszczek. W miejscach, gdzie powstaje szczelina łącząca jeden fragment skóry z innym aplikuje się toksynę botulinową, która wypełnia całość. Dzięki temu zmarszczka znika, a właściwie zostaje wypełniona.

Jak działa na migrenę?

Iniekcja toksyny botulinowej może porazić mięśnie, które połączone są z nerwami w mózgu. Dzięki temu zmniejszy się aktywność neurologiczna, co zniweluje niemal do zera nieprzyjemne bóle głowy. Zabieg nie jest dużym wydatkiem, a może skutecznie pomóc w walce z migreną.

Czy to bezpieczne?

Zdecydowanie tak, choć w Polsce przeprowadza się póki co niewiele takich zabiegów. Zachęcamy do czytania innych naszych artykułów, gdzie dowiecie się sporo informacji o sposobach zwalczania migreny.