Fitoestrogeny są związkami naturalnie występującymi w roślinach, gdzie spełniają szereg ważnych zadań. Mają między innymi funkcje budulcowe, grzybobójcze oraz antyutleniające. Można powiedzieć, że pod względem działania przypominają żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Wśród rozmaitych klas fitoestrogenów  najbardziej popularne i znane ze swych dobroczynnych właściwości są izoflawony. 

Prozdrowotna rola izoflawonów 

Izoflawony ceni się z wielu powodów. Przede wszystkim mają one zdolność wiązania się z receptorami estrogenowymi w skórze. Dzięki temu są w stanie poprawić stan skóry kobiet w okresie menopauzy. Nie powodują przy tym skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą terapia hormonalna. Izoflawony stymulują produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w głębszych warstwach skóry, a w związku z tym poprawiają jej elastyczność oraz poziom nawilżenia.

Mają działanie liftingujące oraz wpływają na zwężenie porów skóry. nie ma lepszego sposobu na szybkie i skuteczne odmłodzenie skóry. Przy cerze dojrzałej są również remedium na trądzik oraz nadczynności gruczołów łojowych skóry. Niestety wraz z wiekiem następuje nasilenie stanów zapalnych w komórkach skóry. Konsekwencją jest niszczenie tkanek i komórek.

Izoflawony posiadają właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące. Mogą zatem pomóc również w tym przypadku. 

Ponieważ są silnymi antyoksydantami, skutecznie chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Stanowią barierę ochronną skóry przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego. Przyczyniają się między innymi do zmniejszenia rumienia oraz podrażnień słonecznych. Ich stosowanie poprawia koloryt skóry, gdyż dotleniają komórki skóry i wpływają korzystnie na działanie naczyń krwionośnych. Pigmentacja skóry staje się dzięki nim odpowiednio wyregulowana i ujednolicona. 

Izoflawony sojowe w postaci suplementów diety 

Skuteczność działania oraz efektywne wnikanie izoflawonów sojowych w głąb skóry uzależnione jest od ich odpowiedniej formy. Na rynku dostępne są preparaty zastępujące fitoestrogeny występujące w dużych ilościach w ziarnach soi. Dla przykładu stężenie izoflawonów w Silnie Skoncentrowanych Izoflawonach firmy Solgar jest około 50 razy większe, niż w wyizolowanym białku czy mące sojowej.

W kapsułkach znajduje się ekstrakt izoflawonów z zarodków soi. Warto podkreślić, że soja użyta do produkcji preparatu jest certyfikowana i niemodyfikowana genetycznie. Suplement diety firmy Solgar polecany jest jako uzupełnienie diety w izoflawony, szczególnie kobietom w okresie menopauzy.