Dzisiaj botoks jest stosowany na szeroką skalę w medycynie ogólnej, jednak najbardziej kojarzony jest z medycyną estetyczną. Poza wypełnianiem zmarszczek pomaga uporać się z bólami migrenowymi oraz nadmierną potliwością. A to tylko kilka opcji z szerokiego wachlarza zastosowań substancji. Wydaje się więc, że znalazłyśmy odpowiedź na to jak uporać się z upływającym czasem i jak zachować młodą i świeżą skórę. Niestety okazuje się, że nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw tego zabiegu. Istnieją pewne przeciwwskazania, których należy bezwzględnie przestrzegać.
W medycynie estetycznej botoks zyskał popularność dzięki swojej właściwości paraliżowania mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. To właśnie na tym efekcie zależy nam najbardziej. Niektórzy są tak zdesperowani i żądni rezultatów, że nie stosują się do wytycznych i oddają się w ręce niedoświadczonych i podejrzanych „specjalistów”. Z reguły stąd biorą się wszystkie niepożądane efekty. Doświadczony lekarz wie jak zaaplikować substancję i wcześniej przeprowadzi odpowiedni wywiad tak, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Czym w ogóle jest botoks?
Należy pamiętać o tym, że botoks to jad kiełbasiany, a więc toksyna botulinowa. Jest to jedna z najgroźniejszych toksyn pochodzenia naturalnego. Zanim został użyty w medycynie, funkcjonował jako potencjalna broń biologiczna. Specjaliści wskazują, że przedawkowanie substancji może skutkować trudnością w przełykaniu i oddychaniu, a tym samym stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia. Ważne jest więc, aby przestrzegać wytycznych i dokładnie dostosować się do zaleceń wykwalifikowanego lekarza.
Jakie są przeciwwskazanie do zastosowania zabiegu?
Wbrew pozorom takich przeciwwskazań jest dość dużo i należy podejść do nich poważnie, ponieważ toksyna botulinowa stwarza realne zagrożenie dla naszego życia. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz uczulone na albumie ludzką. Przewlekłe choroby autoimmunologiczne jak reumatologiczne zapalenie stawów oraz Alzheimer również wykluczają możliwość zastosowania botoksu. Przede wszystkim zabrania się stosowanie preparatu u osób uczulonych na którykolwiek ze składników botuliny. Okazuje się również, że toksyny nie powinno łączyć się z określonymi lekami przeciwbólowymi, rozrzedzającymi krew, antybiotykami i lekami na spastyczność. Chociaż nie udowodniono szkodliwego działania botoksu na płód, to zabrania się używania substancji przez ciężarne oraz matki karmiące piersią.