Okazuje się, że zastosowanie botoksu nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wypełnienia zmarszczek. Toksyna botulinowa, czyli botoks właśnie, używany był w medycynie od dawna i służy między innymi do leczenia migreny. Jeśli posiadasz problemy związane z nadmierną potliwością kuracja botoksem może okazać się idealnym rozwiązaniem.

 

 

 

Pot to zjawisko fizjologiczne. Jego wydzielanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to jeden z istotniejszych mechanizmów obronnych, który reguluję poziom ciepła naszego ciała. Pot wydzielany jest przez gruczoły ekrynowe, występujące praktycznie wszędzie, jednak ich największe skupisko znajduje się na dłoniach, podeszwach stóp, czole i oczywiście w dołach pachowych. Warto zaznaczyć, że na wydzielanie potu ma wpływ wiele czynników, nie tylko temperatura, ale również emocje i dieta.

 

Kiedy mamy do czynienia z nadmierną potliwością?
O nadpotliwości możemy mówić w przypadku nadczynności gruczołów ekrynowych, co wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem potu. Zjawisko to warunkują takie czynniki jak warunki klimatyczne, wysiłek fizyczny, otyłość, stres, okres dojrzewania lub menopauzy, zła dieta, używki takie jak nikotyna, kofeina i alkohol, choroby jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub infekcje. Nadmiernie wydzielanie potu wiąże się z silnymi napięciami i poczuciem dyskomfortu. Zwykłe środki farmakologiczne i dbanie o higienę często nie wystarczą. Wówczas dobrze sięgnąć po bardziej radykalne środki, które pozwolą nam ponownie normalnie funkcjonować i cieszyć się codziennością.

 

Jak przebiega kuracja?
W celu zniwelowania nadmiernej potliwości podaje się toksynę botulinową w zastrzyku do skóry. Cały zabieg polega na tym, że w okolicę pach (lub innego miejsca, które chcemy zablokować) wstrzykuje się równomiernie niewielką dawkę substancji, która blokuje działanie nerwów, zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego. W ten sposób nie są one w stanie wydzielać więcej potu. W efekcie wydzielanie potu może zmniejszyć się od 50% do 95%. Taka sesja trwa niespełna 30 minut. Na pierwsze rezultaty musimy czekać kilka dni. Efekty tak przeprowadzonej kuracji utrzymują się od kilku miesięcy do roku. Po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe, które zastępuje te uprzednio zablokowane. Następną sesję możemy przeprowadzić dopiero, gdy efekty poprzedniej zupełnie wygasną. Jest to niezwykle skuteczna metoda walki z nadmierną potliwością, jednak cena zabiegu jest wysoka i waha się od 1,8 tysiąca do 2 tysięcy złotych za poszczególną partię.