Dzisiejsza presja młodości i nienagannego wyglądu popycha nas w coraz bardziej radykalne metody i działania, mające na celu odjąć nam zbędne lata. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod należy oczywiście botoks. Warto jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych. Zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się co może ci się przytrafić.

 

 

 

Botoks staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej placówek oferuje wykonanie zabiegu. Pamiętaj jednak, że ryzyko wystąpienia powikłań wiąże się najczęściej z nieumiejętnym przeprowadzeniem zabiegu. Podanie za dużej dawki lub zaaplikowanie jej w niewłaściwe miejsce może skończyć się dla nas źle, dlatego należy zawsze sprawdzać miejsce, w którym ma być wykonany zabieg. Nie daj się zwieść cenie, botoks to w końcu toksyna, która może poważnie zagrażać naszemu twojemu zdrowiu.

 

Możliwe skutki uboczne
Specjaliści wyróżniają trzy zasadnicze grupy skutków ubocznych, jakie występują po wykonanym zabiegu – miejscowe, immunologiczne oraz ogólne. Do pierwszej grupy zalicza się objawy takie jak ból w miejscu podania, stany zapalne, zaczerwienienie, zakażenie, obrzęk, krwawienie oraz sinienie. Warto mieć na uwadze fakt, że pewna część powikłań miejscowych może być skutkiem reakcji alergicznej, do której zalicza się astmę, świszczący oddech, swędzenie, zawroty głowy i osłabnięcia. Do najczęstszych powikłań miejscowych zalicza się opadającą powiekę. Dochodzi to tego przy podaniu leku nieznacznie poniżej właściwego miejsca lub gdy dawka toksyny jest zbyt duża. Innym dość często występującym powikłaniem jest zaczerwieniona skóra. Pamiętaj, że takie objawy jak uczucie napiętej skóry, opuchnięcie czoła czy miejscowe zaczerwienienie tu zupełnie typowe reakcje organizmu wystawionego na działanie toksyny, które zanikają w ciągu kilku dni. Do powikłań immunologicznych zalicza się mdłości, gorączkę i wymioty. Tego rodzaju rezultaty pojawiają się bardzo rzadko. Dolegliwości ogólne to suchość w jamie ustnej, bóle szyi i głowy oraz zmęczenie, problemy z oddychaniem i przełykaniem.

 

Jak unikać niepożądanych efektów?
Przede wszystkim oddaj się w ręce doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, który potrafi precyzyjnie podać botoks. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i zoptymalizujesz efekt zabiegu. Na zabieg udaj się do odpowiedniej placówki, nie do salonu kosmetycznego, gdzie zdarza się, że toksyna rozcieńczana jest solą fizjologiczną, co jest absolutnie niedopuszczalne. Lekarz powinien przeprowadzić z nami odpowiedni wywiad środowiskowy w celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.