Kiedy słyszymy „botoks” od razu myślimy o hollywoodzkich gwiazd, które nie poddają się upływowi czasu. I mimo, że dzisiaj botoks kojarzony jest głównie z wypełnianiem zmarszczek, to jego zastosowanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do medycyny estetycznej. Z powodzeniem był używany w okulistyce i neurologii a dziś święci triumfy w leczeniu migreny i nadmiernej potliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zabiegach, jakie wykonywane są za pomocą botoksu, zapraszamy do lektury.

 

 

 

Wbrew temu co się może wydawać botoks nie od razu służył jako wypełniacz zmarszczek. Jego historia jest dość skomplikowana. Na początku był zakwalifikowany jako broń biologiczna, nad którą pracowało wiele państw. Następnie znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i wciąż prowadzi się badania nad jego skutecznością. Za pomocą botoksu możesz odmłodnieć, przestać się pocić lub pozbyć się bólów głowy. A to tylko kilka sposobów na jego wykorzystanie.

 

Botoks – co to takiego?
Sama nazwa przewija się w mediach bardzo często, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego czym właściwie jest botoks. Pod tą nazwą handlową kryje się toksyna botulinowa, która w przemyśle nazywana jest jadem kiełbasianym. Jest to jedna z najgroźniejszych znanych nam toksyn. Należy ona do grupy neurotoksyn i wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum. Została odkryta w 1897 roku przez bakteriologa Emile Pierre van Ermenghena, jednak z w medycynie zaczęto ją stosować dopiero pod koniec lat 70, a w medycynie estetycznej na początku lat 90.

 

Wykonywane zabiegi
Na samym początku botoks był stosowany do leczenia zeza oraz w stanach chorobowych, gdzie występuje wzmożone napięcia mięśni i spastyczność. Z czasem wachlarz możliwości systematycznie się zwiększał i tak między innymi zaczęto używać toksynę do leczenia dyskopatii szyjnej, porażenia nerwów czy nietrzymania moczu. Oczywiście najbardziej znane zastosowanie do wypełnianie zmarszczek twarzy. Okazuje się jednak, że jest on niezwykle skuteczny w walce z nadpotliwością. W trakcie zabiegu wprowadza się botoks w warstwy podskórne, blokując tym samym działanie gruczołów potowych. Ostatnio toksyna botulinowa zyskała rozgłos dzięki efektywnemu zwalczaniu bólów migrenowych. Na te ostre bóle cierpią głównie kobiety między 25 a 55 rokiem życia i charakteryzują się długotrwałym występowaniem. Ponadto botoks świetnie sprawdza się w korekcji wzroku. Jak widać zastosowań jest wiele i dziś coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z jego użyciem.