Któż z nas nie chce zatrzymać młodości? Trudno byłoby znaleźć taką osobę. Istnieje wiele sposobów na opóźnianie procesów starzenia. Jednym z nich jest zastosowanie popularnego botoksu. Czym jest ta substancja, jak działa i czy jej stosowanie jest w pełni bezpieczne?

Co to jest botoks?


Botoks jest lekiem, który zmniejsza napięcie mięśni. Stosowany jest w medycynie estetycznej dla odmłodzenia skóry i zapobiegnięcia jej starzeniu się. Sam botoks jest uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej, czyli najsilniejszej znanej nam trucizny, oddziałującej na układ nerwowy. Inną, bardziej znaną nazwą toksyny jest jad kiełbasiany, a jego występowanie w produktach spożywczych wiąże się z niewłaściwym przechowywaniem i konserwowaniem jedzenia. Nasuwa się pytanie, czy tak silna trucizna, mogąca przecież doprowadzić do śmierci organizmu, może być bezpieczna do stosowania w medycynie estetycznej? Okazuje się, że tak, gdyż podawana jest w bardzo małych, bezpiecznych dawkach.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem botoksu?


Sam zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości preparatu w mięsień odpowiadający za mimikę danej części twarzy. Preparat działa w taki sposób, że zatrzymuje pracę mięśnia i nie pozwala na kurczenie się skóry. Zmarszczki zostają wygładzone, a to sprawia, ze twarz wygląda po prostu młodziej. Zabieg wstrzykiwania botoksu jest nieinwazyjny, nie wymaga działania chirurgicznego. Uzyskane efekty utrzymują się długo, a sam zabieg może być powtórzony. Warto pamiętać, że wstrzyknięcie botoksu w jeden mięsień nie spowoduje unieruchomienia całej twarzy, nie należy więc obawiać się całkowitego pozbawienia twarzy mimiki. Za pomocą botoksu wygładza się jedynie niewielkie partie twarzy, co daje naturalnie wyglądający efekt.
Zastosowania botoksu


Botoks stosowany jest nie tylko do redukcji zmarszczek, ale także do leczenia wielu zaburzeń neurologicznych. Badania wykazały, że potrafi on zwalczyć migreny, bruksizm czy nadpotliwość, a także wszelkie choroby neurologiczne związane z nadmiernym napięciem mięśniowym.