Metod wybielania zębów jest bardzo dużo. Jedne można stosować w zaciszu domowym, inne tylko w gabinecie stomatologicznym. Są także skuteczniejsze i te mniej skuteczne metody, te droższe i te tańsze. Najważniejsze jest jednak to, by poprzez wybielania zębów ich nie uszkodzić, bo co z tego że będą białe, jak będą nas boleć?

Naturalna biel

 Biel zębów może różnić się u różnych osób. Jest bardzo wiele odcieni bieli zębów. Niestety w wyniku przyjmowania niektórych leków, a także spożywania dużej ilości kawy, czy mocnej herbaty, czy palenia papierosów kolor zębów się zmienia, zęby żółkną. Zęby zmieniają kolor także w wyniku ścierania się szkliwa lub poprzez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Jest jednak kilka sposobów na przywrócenie naturalnej bieli zębów.

Zęby bez kamienia

 Podstawą do wybielania zębów jest ich wyleczenie. Dlatego też przed wybielaniem zębów są one oczyszczane z nalotu, a także z kamienia. Samo oczyszczenie powoduje rozjaśnienie zębów. Kamień nazębny można usunąć kilkoma sposobami: mechanicznie, za pomocą ultradźwięków, czy piaskowaniem. Po pozbyciu się kamienia warto sprawdzić wszystkie plomby. Stare, amalgamatowe można wymienić na nowe. 

Wybielające pasty

 Pasty wybielające dostępne są w każdej drogerii. Rozjaśniają one żeby od 1 lub 2 tony, zawierają bowiem odpowiednie substancje ścierne i enzymy usuwające osad. Pasta nie powinna zawierać wskaźnika ścieralności powyżej 200 RDA, gdyż możemy przez to uszkodzić szkliwo. Past nie należy używać dłużej niż dwa miesiące. Działanie pasty można wesprzeć wybielającym płynem do płukania ust.

Żele, paski i lakiery

 W sklepach dostępne są także inne produkty do wybielania. Najczęściej kupowane są paski nasączone żelem. Przykleja się je dwa razy dziennie na około 20 minut, zarówno do dolnych, jak i górnych zębów. Lakiery, żele i woski służą do malowania zębów. Lepsze od nich są nakładki na zęby – wypełnia się je żelem wybielającym i na około 30 minut umieszcza się je na dolnych i górnych zębach. Niestety nakładki nie zawsze chcą się idealnie dopasować do zębów, czego wynikiem jest nierównomierne rozjaśnienie lub podrażnienia dziąseł. Metody te mogą (ale nie muszą) rozjaśnić zęby o 2-4 tony w ciągu 2-3 tygodni.

Nakładka w gabinecie

 Nakładki może także wykonać stomatolog. Są one wtedy dopasowane do zębów. Lekarz także dobiera żel o odpowiednim stężeniu, który rozjaśni przebarwienia szkliwa. Nakładki nosi się 2 razy w ciągu dnia po 2 godziny lub zakłada na noc na 4 godziny. Wybielanie trwa około 4 tygodni.

Wybielanie lampą

 W gabinecie można wybielić żeby przy pomocy lampy. W trakcie jednego zabiegu można rozjaśnić żeby nawet o 5 tonów! Zabieg trwa około godziny. Po zabezpieczeniu dziąseł i szyjek zębów nanoszony jest wybielacz i następnie naświetlany lampą. Cykl ten powtarza się 2-4 razy w zależności od efektu jaki chce uzyskać pacjent. Zęby po zabiegu mogą być nadwrażliwe przez okres około 1-2 dni.